EU val – Välkommen till vår digitala valstuga!

Vi går till val på att fortsätta utveckla hela vår kommun!

Vad kan vi hjälpa dig med?

Vi har olika sorters information att tillgå här på sidan och det är uppdelat vilket man överskådligt och lätt kan se längre ner, du kan även hitta de olika affischerna som sitter runt om i kommunen och kanske har du sett just den affischen vid dig?

 

Stark laguppställning

– Vi har en stark laguppställning med kandidater från hela Sverige. Jag ser fram emot den kommande Europavalrörelsen, säger Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström Baastad.

Listan toppas av Heléne Fritzon, tidigare migrationsminister, som presenterades som toppkandidat tidigare i januari.

– Årets Europaparlamentsval kommer stå mellan demokrati och högerextremism. Vi socialdemokrater kommer stå upp för löntagarnas rättigheter, en offensiv klimatpolitik och allas lika värde i hela Europa, säger Fritzon.

S kandidater inför EU-valet

Listan i sin helhet

Nr   Namn Ålder Distrikt Kommun
1 Heléne Fritzon 59 Skåne Kristianstad
2 Johan Danielsson 37 Stockholm Stockholm
3 Jytte Guteland 40 Stockholms pd Stockholm
4 Erik Bergkvist 54 Västerbotten Umeå
5 Evin Incir 35 Uppsala pd Uppsala
6 Ilan de Basso 50 Jönköping pd Jönköping
7 Carina Ohlsson 62 Skaraborg Lidköping
8 Linus Glanzelius 29 Göteborg Göteborg
9 Åsa Björkmarker 41 Kronoberg Växjö
10 Adnan Dibrani 34 Halland Varberg
11 Nasra Ali 31 Stockholm pd Stockholm
12 Rikard Larsson 53 Skåne Staffanstorp
13 Eva-Lena Jansson 56 Örebro Örebro
14 Olle Thorell 52 Västmanland Surahammar
15 Lena Segerberg 62 Kalmar Västervik
16 Aleksander Gabelic 54 Östergötland Linköping
17 Beatrice Öhman 53 Norrbotten Boden
18 Ulf Ohlsson 48 Södra Älvsborg Borås
19 Amani Loubani 38 Skåne Malmö
20 Peter Jeppsson 51 Blekinge Mjällby
21 Alva Dahn 24 Stockholms län Nacka
22 Peder Björk 42 Västernorrland Sundsvall
23 Mariya Voyvodova 41 Göteborg Göteborg
24 Abdalahi Hassan 54 Sörmland Katrineholm
25 Yoomi Renström 57 Gävleborg Ovanåker
26 Robert Uitto 55 Jämtland Östersund
27 Melisa Nilsson 34 Göteborgsområdet Stenungssund
28 Moez Dharsani 28 Fyrbodal Trollhättan
29 Alexandra Olsson 32 Västmanland Västerås
30 Dan Gabrielsson 50 Skaraborg Falköping
31 Karin Näsmark 58 Jämtland Strömsund
32 David Lindvall 25 Gotland Gotland
33 Helen Ung Le 35 Halland
34 Kenneth Johannesson 51 Värmland Arvika
35 Andrine Winther 42 Stockholms län Gustavsberg
36 Sören Juvas 50 Dalarna Dalarna
37 Anna-Belle Strömberg 54 Västernorrland Västernorrland

facebook Twitter Email